Roger Stone

Trump fjerner Roger Stones fængselsstraf

USA præsident Donald Trump er kommet sin tidligere rådgiver og ven, Roger Stone til undsætning.

Roger Stone er blevet idømt 40 måneders fængsel for at have løjet over for Kongressen og modarbejdet den særlige anklager Rober Muellers undersøgelse af russisk indblanding i præsidentvalget i 2016.

Den 67-årige tidligere rådiver skulle starte sin afsoning på tirsdag. Men det har Donald Trump nu forhindret.

Præsidenten har brugt sine beføjelser til, at sløjfe Stones fængelsstraf. Han er dermed ikke benådet, og dommen står fast, men han slipper for, at skulle afsone sine fængselstraf.

I en udtalelse fra Det Hvide Hus hedder det bl.a.: “Roger Stone er et offer for det russiske fupnupper, som Venstrefløjen og dens allierede i medierne foreviget i årevis i et forsøg på at undergrave Trump-præsidentskabet.”

More From Author

38-årig dømt: Begik seksuelle overgreb mod kærestens datter

App Apple Hand Holding Ios Iphone  - freestocks-photos / Pixabay

Uber betaler bøde på 25 millioner kroner

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *